شماره تماس: ۸۸۸۳۴۰۸۰-۰۲۱

پمپ فشار قوی

نصب پمپ
نصب پمپ
سپتامبر 29, 2020
کاربرد پمپ های فشار قوی در صنایع غذایی
کاربرد پمپ های فشارقوی اشپک (speck pump) در صنایع غذایی، دارویی و شیمیایی
سپتامبر 4, 2021

برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد پمپ فشار قوی با ما همراه باشید.

پمپ چیست؟

پمپ وسیله‌ای هیدرولیکی است که با مکانیزمی مکانیکی سیالات را جابجا می‌کند. به طوری­که انرژی مکانیکی را از یک منبع بیرونی گرفته و به سیال عبوری منتقل می‌کند و در نتیجه سیال با فشار بالاتری از پمپ خارج می‌شود. از پمپ‌ها برای جابجایی سیالات تراکم ناپذیر در یک سیستم استفاده می‌شود. سیال می‌تواند خالص یا ترکیب با مواد جامد با چگالی و دمای متفاوت باشد.

پمپ‌ها از لحاظ ساختار و مکانیزم انتقال نیرو به دو گروه دینامیکی و جابجایی مثبت دسته بندی می‌شوند. امروزه از پمپ‌ها در بسیاری از صنایع استفاده می‌شود که متناسب با گستره کاربردشان دارای انواع، طرح ها، اندازه و شکل‌های مختلفی هستند.

انواع پمپ

انواع پمپ فشار قوی به شرح زیر می باشد:

نمودار انواع پمپ

پمپ فشار قوی چیست؟

با توجه به دسته بندی ذکر شده برای انواع پمپ‌ها، در هر گروه از پمپ‌ها مدل‌های فشار قوی وجود دارد البته این بالا بودن فشار با توجه به نوع و مکانیزم پمپ و سیال نسبی می‌باشد، در این مطلب منظور ما از پمپ‌های فشار قوی دسته‌ای از پمپ‌ها می‌باشد که فشار کاری آنها حداقل ۱۰۰ بار و حداکثر ۲۰۰۰ بار می‌باشد. با توجه به پیش فرض بیان شده، پمپ‌های پلانجری دارای این قابلیت هستند این پمپ‌ها در ميان ساير انواع خانواده پمپ‌هاي جابجايي مثبت قادر هستند تا در بالاترين محدوده اختلاف فشار، سيال را جا به جا کنند.

با توجه به اینکه پمپ‌های پلانجری زیر مجموعه پمپ‌های رفت و برگشتی می‌باشند؛ مکانیزم در این مدل پمپ که معمولا نیرو محرکه مورد نیاز خود را از الکتروموتور تامین می‌کند، بدین گونه می‌باشد که با چرخش میل لنگ، پیستون در سیلندر حرکت رفت و برگشتی می‌کند؛ که در نهایت منجر به خروج پر فشار آب خواهد شد.  همچنین میزان آبدهی در این پمپ‌ها بنا به نوع کاربرد آنها متغیر می‌باشد. شرکت اشپک آلمان از تولیدکنندگان پیشگام در این صنعت می‌باشد که انواع پمپ‌ها از جمله پمپ‌های پلانجری و پیستونی با راندمان بالای کاری و عالی‌ترین کیفیت قطعات را تولید می‌‎کند. این پمپ‌ها دارای کاربرد‌های وسیعی در صنایع مختلف می‌باشد.

پمپ‌های پلانجری

اساس کار این نوع پمپ‌ فشار قوی، حرکت رفت و برگشتی پیستون‌ها داخل سیلندر می‌باشد. در این مدل پمپ‌ها نیروی دورانی موتور به وسیله میل‌لنگ و میل پیستون به حرکت رفت و برگشتی تبدیل و به پلانجر منتقل می‌شود؛ بدین صورت‌که، عقب رفتن پلانجر باعث ایجاد مکش در سیلندر شده در نتیجه مایع را از شیر ورودی به داخل سیلندر مکش می‌کند، در مقابل، حرکت رو به جلو پلانجر موجب بسته شدن ورودی شده که باعث خارج شدن مایع با فشار بالاتر از شیر خروجی می‌شود.

از این پمپ‌ها می‌توان تا اختلاف فشار ۲۰۰۰ بار بهره برداری نمود. از دیگر مزایای این پمپ‌ها یک طرفه بودن شیرهای ورودی و خروجی است که باعث کنترل ورود و خروج مایع در هنگام حرکت پیستون یا پلانجر و همچنین مانع از جابجایی اشتباه مایع به قسمت کم فشار و بالعکس می‌شود. پمپ‌های پلانجری مناسب برای پمپاژ سیالات با گران‌روی بالا است.

پمپ‌های پیستونی

پمپ‌های پیستونی از انواع پمپ جابجایی مثبت می باشد و در اثر رفت و برگشت پیستون درون سیلندر عمل پمپاژ و افزایش فشار آب را انجام می دهند. در پمپ های پیستونی ساختار انتقال قدرت شبیه به پمپ‌های پلانجری است . با این تفاوت که در اختلاف فشار کمتری می‌توانند حجم مشخصی از سیال را جا به جا کنند که علت آن را می‌توان در تفاوت بین پمپ‌های پیستونی و پلانجری بیان کرد.

تفاوت میان پمپ‌های پلانجری و پیستونی

چند تفاوت مهم  بین پمپ‌های پلانجری و پیستونی وجود دارد که در این قسمت آنها را بیان می‌کنیم، یکی از این تفاوت‌ها؛ اندازه و ابعاد پلانجر و سیلندر می‌باشد، به طوری‌که طول پیستون کوتاه‌تر از مسافتی است که پیستون درون سیلندر حرکت می‌کند، و بلعکس طول پلانجر بیشتر از مسافتی است که پلانجر درون سیلندر طی می‌کند. همچنین پلانجر از داخل سیلندر بیرون می‌آید در صورتی که پیستون از درون سیلندر بیرون نمی‌آید. این مورد باعث می‌شود پیستون راد طول بیشتری نسبت به پلانجر راد داشته باشد که در نتیجه مقاومت پلانجر در مقایسه با پیستون را در فشار‌های بالا بیشتر می‌کند.

دیگر تفاوت این دو مدل پمپ در نوع آب‌بندی قطعات داخلی پمپ می‌باشد؛ به طوری‌که در پمپ‌های پیستونی از سیل‌هایی (seal) که جهت آب بندی پیستون و سیلندر استفاده می‌شود، روی بدنه پیستون قرار دارد و همراه آن حرکت می‌کند، در حالی که در پمپ‌های پلانجری این سیل روی سیلندر قرار گرفته و ثابت است که امکان افزایش فشار بدون افزایش نشتی با لغزش داخلی را فراهم می‌آورد.

نمودار انواع پمپ

انتخاب پمپ به ویژه پمپ فشار قوی چگونه است؟

پمپ‌های فشارقوی از نظر عملکرد یکی از متنوع‌ترین و پرکاربرد‌ترین محصولات در تاسیسات و صنایع هستند. که محدوده فشار کاری بین ۵۰ تا ۲۰۰۰ بار را پوشش می‌دهند. برای انتخاب پمپ، متناسب با کاربرد مورد نیاز باید به عواملی همچون فشار کاری، مقدار آبدهی، نوع سیال، الزامات استاندارد، طول عمر تجهیزات، هزینه انرژی و … توجه و دقت کافی را داشت، تا انتخاب درست و صحیحی صورت بگیرد.

پمپ فشار قوی خوب و با دوام چه ویژگی‎‌هایی دارد؟

یک پمپ فشار قوی خوب علاوه بر قابلیت تامین فشار عملیاتی (واقعی) مورد نیاز، باید حجم آبدهی متناسب با نیاز سیستم، جهت انتقال سیال را دارا باشد. همچنین خصوصیت سیال (ویژگی‌هایی مانند چگالی، میزان ناخالص بودن، خورندگی، اشتعال پذیری، سمی بودن و … )، یکی دیگر از پارامترهای مهم در طراحی و انتخاب نوع پمپ و جنس بدنه آن می‌باشد. از این رو مرغوبیت مواد اولیه استفاده شده برای ساخت بدنه پمپ و قطعات تشکیل دهنده آن تفاوت عمده‌ای در کیفیت پمپ‌ها ایجاد می‌کند. به عنوان مثال بدنه استنلس استیل دسته‌ای از پمپ‌ها که برای مصارف خاص در صنایع نفت و پتروشیمی، شیمیایی، دریایی استفاده می‌شود باید از استیل یا روکش استیل با درجه مخصوص و کیفیت بالا باشد تا از خورندگی پمپ و اجزای آن جلوگیری شود. در غیر اینصورت آسیب جدی به پمپ و واحد صنعتی وارد خواهد شد. همچنین کیفیت اجزای داخلی پمپ مانند پیستون، سرسیلندر، شاتون، میل‌لنگ، سرامیک، پکینگ و سوپاپ، سبب آن می‌شود تا پمپ با حداقل اصطکاک قطعات و آب‌بندی مناسب کار کند که موجب افزایش راندمان کاری و افزایش طول عمر و دوام پمپ خواهد شد.

با توجه به نکات ذکر شده؛ تولید محصول با کیفیت هزینه بالاتری را به تولیدکننده تحمیل می‌کند و در نتیجه قیمت محصول بیشتر از موارد مشابه خواهد شد. از این رو گاهی اوقات برای کاهش قیمت تمام شده محصول از مواد معمولی و بی‌کیفیت استفاده می‌شود که موجب وارد آمدن صدمات جبران ناپذیری به سیستم و همچنین باعث تحمیل هزینه‌های بیشتری بابت تعمیرات و نگهداری پمپ به مصرف‌کننده خواهد شد که در نهایت؛ مجموع خسارت مالی بیشتر از هزینه اولیه برای تهیه پمپ می‌شود. پس توصیه می‌شود هنگام انتخاب پمپ صرفا قیمت محصول، اهرمی برای تصمیم‌گیری نهایی نباشد زیرا محصول به ظاهر ارزان‌تر می‌تواند موجب ضرر مالی بیشتری برای مصرف‌کننده باشد.

شما می‌توانید جهت دریافت مشاوره و امکان‌سنجی در انتخاب پمپ مورد نیاز واحد صنعتی یا تاسیساتی خودتان با مشاوران و کارشناسان نمایندگی انحصاری پمپ فشارقوی اشپک آلمان در ایران تماس بگیرید تا بدون صرف هزینه‌ای شما را در این امر یاری کنند.

کمپانی اشپک تولیدکننده انواع پمپ‌های فشار قوی در آلمان می‌باشد که توسط تنها نمایندگی انحصاری آن (بازرگانی سکوتی) عرضه می‌گردد.

کاربرد پمپ فشار قوی چیست؟

دسته‌بندی ذکر شده برای پمپ‌ها، با توجه به ساختار و قطعات تشکیل دهنده آنها صورت گرفته است. از طرفی تقسیم بندی دیگری هم برای پمپ‌ها انجام می‎شود که بر اساس کاربرد و موارد مصرفی با یکدیگر متفاوت می‌باشد؛ به واسطه پیشرفت و بهینه شدن فرایند‌ها، پمپ‌ها کاربرد‌های وسیعی را شامل می‌شوند، که در زندگی روزمره ما و صنایع مورد استفاده قرار می‌گیرند. در این بخش چند مورد از مهم‌ترین و پرکاربرد‌ترین انواع صنایع را معرفی می‌کنیم:

صنایع غذایی، بهداشتی، دارویی و بیوتکنولوژی که از پمپ‌هایی متناسب با کاربری مورد نظر استفاده می‌شود.

صنایع نفت و پتروشیمی؛ صنایع کشتیرانی، پمپ‌هایی مخصوص فرایند‌های شیمیایی و نفتی با ایمنی بالا، قابلیت استفاده دارند.

پمپ‌های مخصوص چاه‌های عمیق با قابلیت پمپاژ مایع از چاه‌های عمیق و همچنین قابلیت پمپاژ مایعات داغ.

نیروگاه‌های اتمی و الکتریکی تولید برق؛ که از پمپ‌های مخصوص با راندمان بالا و حساسیت کاری بالا استفاده می‌شود.

صنایع خودرو سازی که از پمپ‌هایی با کاربری مرتبط در اتاق‌های رنگ، صندلی سازی، تولید داشبورد، براده برداری و …

پمپ‌های اندازه‌گیر (دوزینگ پمپ) با قابلیت تنظیم مقدار دبی و پمپاژ مقدار مشخصی از سیال با دقت بالا، با قابلیت استفاده در صنایع مختلف از جمله کارخانجات تولید انواع تشک، لوازم خانگی و …

صنایع نساجی، کاغذ سازی و مقوا سازی

پمپ‌های مصرفی برای شستشوی تجهیزات صنعتی، رسوب زدایی و چربی‌گیری

پمپ‌های مصرفی در سیستم‌های خنک کننده در صنایع ماشین‌کاری، حفاری، سنگ‌بری

پمپ‌های مورد استفاده در سیستم‌های تهویه مطبوع و برج‌های خنک کننده

پمپ‌های مخصوص سیستم‎های آبیاری و کنترل سیل.

پمپ‌های مصرفی در سیستم‌های آبرسانی و فاضلاب صنعتی و خانگی؛ پمپ‌های مخصوص حوضچه‌ها و چاه‌های فاضلاب

صنایع کشاورزی یکی دیگر از بخش‌های پرکاربرد پمپ‌ها می‌باشد.

پمپ‌های فشارقوی اشپک در مدل‌های متنوع تولید و عرضه می‌شوند که در اینجا ما مدل‌های استاندارد را معرفی می‌کنیم:

پمپ‌های پلانجری فشار قوی سری P

پمپ‌های فشار قوی پلانجری سری P شرکت اشپک آلمان برای پمپاژ سیال‌هایی بدون ذرات معلق جامد و گرانروی پایین مانند آب تمیز و یا سیالی که چگالی آن همانند آب باشد و خصوصیاتی مانند سایشی بودن، اشتعال پذیری، سمی و خورندگی، فراریت را نداشته باشد؛ مناسب می‌باشد. بطور کلی قبل از بکار بردن پمپ‌ها برای سیالات می‌بایست پارامترهایی مربوط به سیال که قبلا ذکر شده؛ از جمله چگالی، دما و … را در نظر داشت تا بر مبنای آن بتوان پمپ مناسب برای عملیات مورد نظر را انتخاب نمود.

پمپ‌های فشار قوی پلانجری سری P با تنوع بسیار بالا از لحاظ پارامترهای اساسی پمپهای پلانجری مانند آبدهی یا دِبی ( )، فشار کاری (bar) و توان مورد نیاز (kw  یا HP) توسط شرکت اشپک آلمان تولید می‌شود.

این سری از پمپ‌ها دو سر شفت هستند و نسبت به پمپ سری NP، طول شاتون و پیستون بلندتری دارند. دو سر شفت بودن اینگونه پمپ‌ها یک مزیت بسیار حائز اهمیت می‌باشد، زیرا که دیگر محدودیتی از لحاظ جهت بستن الکتروموتور به این پمپ‌ها وجود نخواهد داشت.

قطعات و متعلقات پمپ‌ فشار قوی

 • کارتل پمپ
 • هد پمپ (Pump Head)
 • شفت
 • میل لنگ
 • پیستون

مزایای استفاده از پمپ فشار قوی پلانجری

 • کیفیت بالای قطعات و متعلقات پمپ
 • عمر مفید بالا نسبت به سایر پمپ‌ها
 • تنوع بالا در دستیابی به فشار کاری و دبی مختلف
 • کاربری آسان
 • سهولت در تعمیر و نگهداری پمپ‌ها

معایب عدم استفاده از پمپ فشار قوی پلانجری

 • هدر رفتن آب و سیالات مورد کاربرد
 • عمر مفید پایین و کیفیت نه چندان مطلوب
 • محدودیت در دستیابی به فشار کاری مختلف و آبدهی

پمپ‌های پلانجری فشار قوی سری NP

پمپ‌های فشار قوی پلانجری سری NP شرکت اشپک آلمان مانند سریP می‌باشد با این تفاوت که این سری از پمپ‌ها یک سر شفت هستند و نسبت به پمپ‌های سری P، طول شاتون و پیستون کوتاه‌تری دارند.

شرکت اشپک آلمان پمپ‌هایی برای سیالات با ویژگی‌های متفاوت و خاص به منظور بهره‌برداری در صنایع گوناگون را تولید می‌کند که جهت دریافت اطلاعات تکمیلی و کاتالوگ آن‌ها با کارشناسان فنی نمایندگی انحصاری شرکت (بازرگانی سکوتی) در ارتباط باشید.

پمپ پلانچری

5/5 - (1 امتیاز)