کاربردها

کاربرد پمپ های فشار قوی در صنعت نفت و پتروشیمی

OIL PRODUCTION, BOREHOLE FEEDING

واحد تعمیرات و نگهداری در صنایع مختلف با مشکلات متفاوتی دست به گریبانند، نظافت و شستشو از جمله چالش های پیش روی این واحد ها می باشد و هر یک مشکلات مخصوص به خود را دارد. در صنایع نفت، گاز و پتروشیمی، کشتی های نفتی و دکل های حفاری و غیره باید به طور دوره ای شستشو شوند. زیرا به مرور زمان تجهیزات و قطعات زیر آب، توسط گل و لای، رسوب، لجن، جلبک و آلودگی هایی از این قبیل  احاطه می شوند که تمیز کردن آنها به راحتی میسر نمی باشد. امروزه دستگاه های واترجت صنعتی فرایند شستشو را تسهیل کرده و مزیت های قابل توجهی به همراه دارد.همچنین در ناوگان دریایی برای نظافت تاسیسات و تجهیزات که مخصوصا در زیر آب قرار دارند مانند کشتی های تجاری، ناو ها، قایق ها و غیره کاربرد دارد.

از پمپ های فشار قوی علاوه بر موارد ذکر شده، برای شستشوی تجهیزات و قطعات صنعتی مانند مبدل حرارتی، شستشوی لوله، تمیز کردن کُک قیر، شستشوی مخازن و غیره استفاده می شود که هر کدام را به اختصار توضیح می دهیم.

مبدل‌های حرارتی در صنایع مختلفی مانند نفت، گاز و پتروشیمی، نیروگاه‌ها، تصفیه خانه ها و غیره به کار می‌رود. از آنجایی مبدل حرارتی وسیله‌ای برای انتقال حرارت بین دو سیال می باشد، پس از مدتی رسوبات و آلودگی هایی ایجاد می شود  که در صورت عدم تمیز نگه‌داشتن مبدل‌ها، رسوبات و آلودگی‌ها موجب کاهش بهره وری سیستم می‌گردد. در صورت افزایش آلودگی ها احتمال مختل شدن فرایند وجود دارد که موجب وارد آمدن خسارت های سنگین به مجموعه می شود. همچنین تمیز نگه داشتن دوره ای مبدل‌ها باعث صرفه جویی در مصرف انرژی ( بدلیل افزایش راندمان ) و در نهایت موجب کاهش هزینه می شود.

شستشو به وسیله واترجت‌های فشار قوی می تواند انواع رسوبات پلیمری و آلودگی ها را به بهترین شکل  از بین ببرد و به دلیل عدم نیاز به مواد شوینده و شیمیایی که ممکن است موجب خورندگی سیستم شود، و قابلیت تنظیم فشار با تغییر نازل، جزء روش های مرسوم و پر طرفدار می باشد. (خورندگی موجب آسیب رساندن به مجموعه می گردد.)  همچنین شستشوی لوله ها با توجه به نقش اساسی آنها در فرآیند انتقال حرارت در مبدل های حرارتی، حائز اهمیت می باشد. برای شستشوی سطح داخلی و بیرونی لوله ها، میبایست از پمپ فشار قوی با نازل مناسب استفاده کرد.

در صنعت نفت، گاز و پتروشیمی با توجه به تنوع مواد عبوری از داخل لوله‌ها ، آلودگی هایی نظیر جرم و گل و لای، رسوبات پلیمری و کربنی که به طبع آن مواد ته نشین شده موجب خوردگی و زنگ زدگی لوله ها می شود. لذا شستشو مداوم خطوط لوله امری اجتناب ناپذیر می باشد،  برای تمیز کردن و شستشوی لوله های انتقال مواد در پالایشگاه ها و سکوهای نفتی به دلیل حجم زیاد لوله ها، دستگاه های واترجت صنعتی جای روش های سنتی مانند مته کاری، سوزاندن پلیمر و استفاده از مواد شیمیایی را گرفته است. زیرا معایبی از جمله صرف هزینه و زمان زیاد، در بعضی موارد عدم ایمنی کافی، تنش حرارتی و آسیب دیدن لوله ها ، آلودگی های زیست محیطی به دلیل استفاده از مواد شیمیایی را به همراه دارد. واترجت صنعتی فشار قوی برای تمیز کردن انواع آلودگی بدلیل طیف گسترده پمپ های تولیدی شرکت اشپک speck مناسب می باشد و به راحتی میتوان با فشار آب متمرکز و ایجاد نیروی زیاد در سطح، سخت ترین آلودگی ها و رسوبات را از لوله‌ها تمیز کند

در پالایشگاه ها در مسیر فرآیندها، رسوبات مواد پلیمری و کربنی مانند کُک (coke) و قیر به دلایل مختلفی از جمله حرارت دیدن هیدروکربن سنگین در دمای بالای °۲۰۰ سانتیگراد تشکیل می شود به همین دلیل تمیز کردن آنها کار راحتی نمی باشد، زیرا باید لوله ها و مبدل ها به صورت دوره ای شستشو داده شوند؛ طبیعتاً روش های سنتی بدلیل عدم سرعت مناسب و صرفه اقتصادی، و همچنین استاندارد های بالای ایمنی و محیط زیستی در صنعت نفت، جای خود را به روش های جدید که تا ۸ برابر سریع تر می‌باشند داده است، یکی از این روش ها شستشو با واترجت فشار قوی با دبی پایین می باشد.

پمپ های فوق فشار قوی که قابلیت کندن بتن را دارد می توانند سخت ترین رسوبات از سطح جدا کنند. فشار بالای آب هنگام برخورد با سطح می‌تواند مثل مته لایه های کُک قیر را بردارد.. همچنین نازل های چند کاناله سوزنی °۴۵ به صورت چرخشی می توانند طی یک مرحله کل سطوح لوله ها را تمیز کنند. به همین دلیل فرایند به مراتب سریع تر خواهد بود.

به دلیل اینکه رسوبات و آلاینده ها در کف مخازن و دیواره‌ها تانک ها یا راکتورها انباشته می شوند، مانند دیگر تجهیزات این صنعت نیاز به شستشوی دوره ای دارند. اندازه و ابعاد برخی از این مخازن با توجه به مواد مصرفی داخلشان (سمی یا خطرناک بودن ) عملیات  شستشو را دشوار و زمان‌بر می کند به همین دلیل استفاده از دستگاه های واترجت و نازل های مخصوص می تواند تمیز کردن مخازن را سریع تر و بدون نیاز به حضور اپراتور داخل مخزن میسر کند. مزیت استفاده از پمپ های فشار قوی را می توان به کمتر شدن نیروی انسانی برای شستشو، افزایش امنیت اپراتور، حفظ محیط زیست به دلیل عدم نیاز به حلال ها و مواد شیمیایی، افزایش راندمان وکاهش هزینه اشاره کرد.

دیگر کاربرد های پمپ فشار قوی در این صنعت می توان به پمپ های تزریق CO2 اشاره کرد. زیرا از دی اکسید کربن فوق بحرانی برای خالص سازی مانند، استخراج خاک اشباع از آلاینده های نفتی استفاده می کنند. از دیگر کاربردهای سیالات فوق بحرانی در صنایع نفت و پتروشیمی، زمان استخراج کم و جدا سازی آسان حلال از مواد استخراج شده ،  باعث شده که در این صنعت به این سیالات توجه ویژه ای شود. همچنین از سیالات فوق بحرانی برای استخراج بسیاری از ترکیبات نفتی مانند آلکان ها ( پارافین )، هیدرو کربن های آروماتیک و ترکیبات گوگردی استفاده می شود. همچنین از خواص انتقال جرم سیالات فوق بحرانی برای تبدیل ترکیبات سنگین نفتی به ترکیبات سبکتر و در فرایند بازیافت بسیاری از کاتالیست های غیرفعال شده استفاده می شود.

در صنایع نفت و گاز یکی از ضروریات رساندن آب به مته های حفاری می باشد. که می توان از پمپهای   P71, P75 & P80 شرکت اشپک  برای آبرسانی به مته حفاری استفاده نمود که این مدل پمپها در رنج وسیعی تولید و طراحی میشوند که قابلیت استفاده از موتور برقی، موتور احتراقی و هیدرولیک را دارند، انتخاب نوع نیرو محرکه بستگی به طراحی و نیاز کاربر دارد.

امروزه در صنعت نفت بهره برداری از تمامی ظرفیت و موجودی ذخایر چاه های نفت یکی از اهداف کشورها می باشد. با توجه به عمر چاه های نفت و کاهش بازدهی منابع، لازم است تا با استفاده از پمپهای تزریق CO2  که طی مراحل پیچیده دی اکسید کربن را به چاه های نفت تزریق می کند، این امکان را فراهم کرده تا از حداکثر ذخایر منابع بهره برداری شود.

با روی آوردن به روش های بهینه سازی تولید می توان از منابع و ذخایر ملی صیانت کرد.

در جدول زیر برخی از مدل های پر کاربرد در صنعت نفت، گاز و پتروشیمی آورده شده:

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *