شماره تماس: ۸۸۸۳۴۰۸۰-۰۲۱

کاربرد پمپ های فشارقوی اشپک (speck pump) در صنایع غذایی، دارویی و شیمیایی

high pressure pump
پمپ فشار قوی
دسامبر 19, 2020
کاربرد پمپ های فشار قوی در صنایع کشتی سازی
کاربرد پمپ اشپک در صنایع کشتی سازی
سپتامبر 4, 2021

در این مقاله قصد داریم تا به کاربرد پمپ های فشارقوی در صنایع غذایی، دارویی و شیمیایی بپردازیم. برای اطلاعات بیشتر لطفا تا انتهای این مطلب با ما همراه باشید.

  1. شستشوی صنعتی تجهیزات و تاسیسات (High pressure washers)

فرایند تولید مواد غذایی مراحل مختلف و گوناگونی دارد که آلودگی های ایجاد شده در این فرایند می تواند به شکل پودر، چربی، بخار، دوده، جرم و … باشد. کارخانه های تولید مواد لبنی و گوشتی با انواع آلودگی های چرب و روغنی رو به برو هستند که بکارگیری پمپ فشار قوی و واترجت هایی با قابلیت کار با آبگرم جهت شستشو و نظافت انواع سطوح، تجهیزات، مخازن، دیگ ها و … در این کارخانجات امری ضروری می باشد.

water-jet-cleaning

پمپ های مخصوص شستشوی صنعتی اشپک با داشتن بالاترین کیفیت و عملکرد حرفه ای برای کار مداوم طراحی شده است که با صرفه جویی در زمان و هزینه با بالا بردن سرعت، بهترین عملکرد را در کوتاه ترین زمان دارد.

  1. پر کردن بطری نوشیدنی های گازدار (Bottle filling)

یکی دیگر از کاربرد پمپ های فشارقوی در صنایع، پر کردن بطری نوشیدنی های گازدار می باشد. دی اکسید کربن یا گاز کربنیک با فرمول شیمیایی Co2 از ترکیب کربن و اکسیژن بدست می آید. گاز دی اکسید کربن گازی بدون رنگ و بی بو است که در صنایع غذایی، صنعت نفت و صنایع شیمیایی استفاده می شود. با توجه به گوناگونی ترکیبات تجاری آن، بزرگترین کاربرد آن به عنوان یک ماده شیمیایی در تولید نوشیدنی های گازدار مانند: نوشابه، دلستر، آبمیوه های گازدار و … می باشد.

beer_bottles

  1. تولید یخ خشک در حمل و نقل مواد غذایی

یخ خشک، کربن دی اکسید منجمدی است که در حالت عادی به شکل گاز است، این ماده از گاز Co2 تولید شده که تحت فشار زیاد تبدیل به مایع می شود. به سبب دمای بسیار پایین یخ خشک در حمل و نقل موادی مانند بستنی و همچنین تریلی های حمل گوشت به مناطق دور استفاده می شود.

از یخ خشک برای نگهداری غذاهای سرد و جلوگیری از رشد باکتری در حمل و نقل مواد غذایی استفاده می شود. همچنین در حمل و نقل هوایی جهت تمیز کردن چرخ های فرود و توربین ها از یخ خشک انفجاری استفاده می شود.

  • یخ خشک انفجاری در صنایع دارویی، شیمیایی و علوم پزشکی

از یخ خشک انفجاری برای انجماد داروها، نمونه ها میکروبیولوژی و انتقال دام ها در ظرف های عایق محتوی یخ خشک استفاده می شود. در صنایع شیمیایی نیز از یخ خشک انفجاری جهت خشک کردن محفظه های دیگ بخار و نیز طبیعی مورد استفاده قرار می گیرد.

کاربرد پمپ های فشار قوی در صنایع غذایی را در مطلب جداگانه ای با همین عنوان بخوانید.

  1. استخراج و عصاره گیری مواد شیمیایی (Extraction food & chemicals)

Extraction food & chemicals

امروزه به صورت گسترده حلال هگزان در فرآروده های دانه های روغنی مورد استفاده قرار می گیرد اما به دلایلی مانند آتش زا بودن، سمی بودن، کمیاب بودن، قیمت زیاد و افت قابل توجه آن در طول فرایند و نیز تجزیه ترکیبات حساس به حرارت در مرحله حلال زدایی و هزینه بالای این مرحله، نیاز به روش های ایمن و جدید مانند استخراج با سیال فوق بحرانی (Super Critical Fluid Extraction) الزامی است. دی اکسید کربن فوق بحرانی به دلیل داشتن مزایایی مانند غیر سمی بودن، غیر اشتعال زا بودن، قیمت مناسب، پایداری شیمیایی بالا و دسترسی آسان مورد توجه و استفاده قرار گرفته است.

olive

 

حالت فوق بحرانی برای یک سیال زمانی است که دما و فشار آن بیشتر از نقطه بحرانی سیال (Critical Point) بوده و سیال به واسطه افزایش فشار و دما به ترتیب به مایع و گاز تبدیل نشود. انتخاب حلال مهم ترین موضوع در طراحی یک فرایند استخراج فوق بحرانی است. حلال هایی که به عنوان سیال فوق بحرانی مورد استفاده قرار می گیرند. باید دارای ویژگی هایی مانند حلالیت خوب، بی اثر بودن بر فرآورده ها، جداسازی آسان از نمونه، ارزان بودن و فشار بحرانی پائین باشند.

نمودار-استخراج-سیال-فوق-بحرانی

از مزایای استخراج با سیال فوق بخرانی می توان به کاهش زمان استخراج، کامل بودن فرایند استخراج، انجام فرایند در درجه حرارت پائین، جداسازی کامل و آسان حلال، کاهش مایعات و … می باشد.

مهم ترین کاربرد سیال فوق بحرانی در صنایع غذایی، روغن است که در جداسازی اسیدهای چرب آزاد و غیر اشباع، تصفیه و بی بو کردن، جزء به جزء کردن، گلیسریدها، استخراج لسیتین و کلسترول زدایی محصولات غذایی مورد استفاده قرار می گیرد.

کاربرد-دی-اکسیدکربن-در-صنعت-روغن

از گاز دی اکسید کربن در تولید شکلات استفاده می شود. برخی از شکلات ها با کربن دی اکسید فشرده می شود و هنگامی که در دهان حل می شوند حباب گاز مانندی آزاد می شود. در تولید خمیر مایه ها، جوش شیرین و بکینگ پودر نیز از گاز کربن دی اکسید استفاده می شود. همچنین برای جداسازی کافئین از قهوه به عنوان یک حلال چربی دوست از دی اکسید کربن مایع استفاده می شود.

chocolate co2 pump

Rate this post