شماره تماس: ۸۸۸۳۴۰۸۰-۰۲۱

کاربرد پمپ اشپک در صنعت خودرو سازی

چرا اشپک؟
درباره اشپک
سپتامبر 4, 2021
کاربرد-پمپ-اشپک-در-صنعت-نفت،-گاز-و-پتروشیمی
کاربرد پمپ اشپک در صنعت نفت، گاز و پتروشیمی
سپتامبر 20, 2021

پلی اورتان چیست؟

پلی اورتان (پلی یورتان) polyurethane  پلیمری است که از واکنش پلی ال ها و ایزوساینات ها به عنوان مواد اصلی تشکیل دهنده ساخته می شود. پلی اورتان ها از طریق واکنش یک پلی ال با دی ایزوساینات و با استفاده از کاتالیزور ها تولید می شوند. اولین پلی اورتان ها، ایزوساینات ها هستند. ایزوساینات ها به شدت واکنش پذیر بوده و به همین علت واکنشی به دما ندارند. در بخش دوم مقاله به کاربرد پمپ اشپک در صنعت خودرو سازی و ارتباط آن با پلی اورتان اشاره خواهیم کرد.

Polyurethane

پلی اورتان ها در شکل های مختلف و متنوعی از جمله فوم های نرم و سخت کاربرد دارند. از مهم ترین ویژگی های این پلیمرها این است که پس از واکنش، ساختاری مقاوم و پایدار پیدا می کنند.

کاربرد پلی اورتان در صنعت

فوم پلی اورتان نرم (flexible polyurethane foam) به دلیل انعطاف پذیری بالا و داشتن تراکم، دوام، استحکام، مقاومت در برابر پارگی از آن ها برای تولید مبلمان، کف پوش و فضای داخلی خودرو استفاده می شود. فوم پلی اورتان سخت و سفت (hard polyurethane foam)  یکی از محبوب ترین عایق های انرژی در دنیا است که از آن ها به منظور حفظ درجه حرارت یکنواخت و کاهش سطح صدا در مراکز تجاری و مسکونی استفاده می شود. این فوم ها در عایق بندی در، دیوار، پنجره، سقف و درزگیر های مانع هوا استفاده می شود. از تزریق فوم پلی اورتان قطعاتی مانند فوم های صندلی خودرو، دسته های زیر آرنجی صندلی، عایق بندی اتومبیل، روکش های قطعات دکوراتیو قطعات ضربه گیر در صنعت خودرو  استفاده می شود.

The automotive industry

کاربرد پمپ اشپک در صنعت خودرو سازی

پمپ های سری PUR اشپک که در مدل های MV، MN  و  MI  تولید می شوند برای تزریق پلی اورتان و پنتان قابل استفاده می باشد. از فوم های سخت پلی اورتان در تولید داشبورد و ضربه گیر خودرو و از فوم های نرم و انعطاف پذیر آن در تولید صندلی های خودرو استفاده می شود. پلی اورتان های TPU در ساخت قطعات با کیفیت و با دوام در صنعت خودرو مورد استفاده قرار می گیرد مانند زنجیر چرخ، قسمت بیرونی آیینه بغل خودرو و جعبه سقف اتومبیل.

flexible polyurethane foam

اسپویلر یا بال های ماشین قطعاتی هستند که با پلی اورتان ساخته می شوند. پلی اورتان ها این امکان را فراهم می آورند تا با کاهش وزن، راحتی، مقاومت در برابر خورندگی، عایق بندی و جذب صدا، سرعت و شتاب خودرو در حال حرکت را افزایش دهد.

از دیگر  کاربرد های پمپ اشپک در صنعت خودروسازی، استفاده از  واترجت های قدرتمند جهت شستشوی ماشین آلات و تجهیزات صنعتی می باشد. همچنین برای نظافت صنعتی و چربی زدایی قطعات و ماشین آلات در این صنعت می توان از سری D پمپ آب داغ اشپک(hot water pump)  استفاده نمود. اتاق رنگ خودرو یکی از این دستگاه ها در صنعت خودروسازی می باشد که پس از رنگ آمیزی خودرو، قسمتی از رنگ مصرفی به سطح و دیواره های اتاق رنگ می ریزد که نظافت و شستشوی آن، کار دشواری است.

waterjet speck pumpen

تنها واترجت های صنعتی اشپک (speck) با فشار عملیاتی قدرتمند و آب داغ قادر به از بین بردن تمامی چربی ها، جرم ها و روغن از سطوح اتاق رنگ خودرو می باشند. برای از بین بردن آلودگی های چرب و روغنی علاوه بر نیاز به فشار قوی آب، درجه حرارت مناسب بین ۹۰ تا ۱۰۵ درجه سانتیگراد لازم می باشد. واترجت های صنعتی اشپک با فشار بین ۱۵۰ تا ۱۰۰۰ بار قادر به از بین بردن تمامی سطوح چرب و دارای آلودگی می باشد. تمامی پمپ های فشار قوی اشپک با استفاده از آخرین فناوری و تکنولوژی روز دنیا و به کارگیری بهترین متریال با توجه به کاربری پمپ  تولید و عرضه می گردد.

 

Rate this post