کاربردها

کاربرد پمپ در صنعت نفت، گاز و پتروشیمی

در این مقاله به کاربرد پمپ اشپک در صنعت نفت، گاز و پتروشیمی می پردازیم و نوع کاربری در هر بخش را بررسی می کنیم. لطفا با ما همراه باشید.

با توجه به این که 50% از درآمد ملی بودجه و 80% از صادرات کشور از منابع نفتی تامین می شود و ایران یکی از نفت خیز ترین کشورهای دنیا است، داشتن دانش، تجربه و فناوری و همچنین امکانات و تاسیسات لازم جهت استخراج و پالایش نفت، گاز و فرآورده های آن، یکی از ضروری ترین اهداف توسعه اقتصادی است.

پمپ­ها یکی از مهم ترین و تخصصی ترین تجهیزات مورد استفاده در این صنعت بزرگ است که به دلیل طراحی های فوق مهندسی در تست فشار لوله، مبدل های حرارتی، رسوب زدایی و چربی زدایی صنعتی، نظافت مخازن و لوله های پالایشگاه در صنعت نفت، گاز و پتروشیمی کاربرد فراوان دارد. شرکت اشپک (speck) از تولیدکنندگان برجسته در این صنعت می باشد که طیف وسیعی از تولیدات را دارا می باشد.

 

در این قسمت کاربرد پمپ اشپک در صنعت نفت، گاز و پتروشیمی را بررسی می کنیم.

تست مبدل های حرارتی

مبدل های حرارتی محلی برای تبادل حرارت بین سیالات بدون هیچ گونه واکنش فیزیکی و شیمیایی است که متناسب با شرایط فرایندی آن ها، از مدل ها و انواع گوناگونی برخوردار هستند که پر کاربردترین آن ها مبدل پوسته و لوله است.

 

معمولا تیوپ مبدل های حرارتی را در دو مرحله مورد آزمایش و تست قرار می دهند: قبل از تعمیر، جهت عیب یابی و یا بعد از تعمیر جهت اطمینان از صحت عملکرد آن. در فرایند تست مبدل، معمولا از آب استفاده می شود که دمای آن باید هم دمای محیط باشد اما در بعضی موارد استفاده از آب موجب خورندگی در دستگاه می­شود که برای جلوگیری از این آسیب می­توان از می­توان نفت سفید یا هوا استفاده کرد.

برای انجام تست نشت یابی بر روی مبدل ها، بدین گونه عمل می شود که تیوپ را به تیوپ شیت و تیوپ شیت را به پوسته متصل کرده و شیر ورودی آب از طرف پوسته، و از طرف دیگر، یک فشار سنج نصب می شود. سپس آب را توسط دستگاه تست پمپ برقی (پنوماتیک)، وارد پوسته کرده تا پوسته کاملا از آب پر شود. در این صورت اگر تیوپ دارای نشتی باشد می­توان آن را یافت و در جهت برطرف نمودن نشتی آن اقدام نمود. پس از رفع نمودن نشتی­ها، برای بررسی مجدد، آب یا هوا را با فشاری تقریبا 1.5 برابر فشار کاری به پوسته اعمال می کنیم تا عملیات تست به صورت کامل انجام گیرد.

کنترل فشار

پمپ های پیستونی رفت و برگشتی یکی از پرکاربرد ترین پمپ ها در صنعت نفت، گاز و پتروشیمی است. این پمپ ها با استفاده از حرکت رفت و برگشت پیستون ها، فشار مایعات را در سیلندر به سیستم لوله کشی وارد می کنند. پمپ های پیستونی پلانجری اشپک در یک سرعت مشخص با وجود فشار در سیستم و دبی ثابت مورد استفاده قرار می گیرند سوپاپ ها به عنوان یک عضو اساسی در پمپ باعث حرکت رفت و برگشتی شده تا از فشار بیش از حد پمپ و سیستم لوله کشی جلوگیری کند.

 

به جهت اطمینان از کارکرد درست سیستم، مناسب بودن لوله ها و شیرها، متعلقات و سایر لوازم به کار گرفته شده و در نتیجه تحمل فشار لازم توسط تجهیزات خطوط در برابر فشار و عدم نشت، عملیات تست در برابر فشارهای هیدرواستاتیکی انجام می گیرد. این تست ها می تواند بر روی تجهیزاتی از قبیل لوله های تحت فشار، بویلرها، سیلندر گاز، سیلندرهای کپسول و لوله کشی انجام شود و دوام نشتی آن مورد بررسی قرار می گیرد.

شستشو قطعات ماشین آلات صنعتی

 

یکی دیگر  از مصارف پمپ های اشپک در صنعت نفت، گاز و پتروشیمی، نظافت و شستشوی مبدل های حرارتی، شستشوی مخازن و لوله ها بدون هیچگونه آسیب به تجهیزات بوده که علاوه بر جلوگیری از اتلاف هزینه و انرژی، سبب افزایش طول عمر تجهیزات و بالا رفتن سرعت وکیفیت عملیات می شود. با گذشت زمان، موادی که در داخل و خارج تیوب ها جریان دارند به صورت رسوب تهنشین شده و این امر موجب کاهش راندمان، خورندگی و کاهش عمر مبدل می شود. برای شستشوی مبدل، تیوب به واترجت فشارقوی وصل می شود. تمامی رسوبات موجود در مبدل به وسیله وارد شدن فشار قوی آب توسط پمپ فشار قوی و سرعت آن حذف می شوند. پس از اتمام رسوب زدایی تیوب ها، مبدل حرارتی را مجددا تست کرده و با هوا یا نیتروژن تمیز و خشک می کنیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *