کاربردها

کاربرد پمپ اشپک در صنایع کشتی سازی

پمپ فشار قوی در کشتی سازی

صنعت کشتی سازی از صنایع مادر محسوب می شود که می تواند زمینه رشد و شکوفایی توسعه صنعتی و اقتصادی هر کشور را فراهم نماید. با توجه به نیاز منطقه ای ایران، به کارگیری مدیران و متخصصین در انجام پروژه های عظیم و ساخت و تعمیر کشتی های نظامی، تجاری، باری، مسافری و … امری ضروری و مهم است. علاوه بر این استفاده از تجهیزات مدرن و تکنولوژی نوین روز دنیا در صنعت کشتی سازی زمینه ساز ایجاد اشتغال پایدار و ورود ارز به داخل کشور می باشد. در این مقاله به کاربرد پمپ اشپک در صنایع کشتی سازی خواهیم پرداخت.

پمپ فشار قوی در کشتی سازی

 

آب بالاست (Ballast water)

آب بالاست (Ballast water)  آب شور یا شیرینی است که در مخزن های بالاست کشتی ها نگهداری می شود. از آب بالاست به منظور حفظ ثبات و توازن کشتی و کنترل تعادل آن در طول مسیر استفاده می شود. همچنین از آب بالاست برای کنترل میزان فرورفتگی کشتی درآب با توجه به عمق آب موجود در دریا، اقیانوس، بندر واسکله استفاده می شود. از سری پمپ های P50 و P71 اشپک در مدیریت آب بالاست استفاده می شود.

آب بالاست

 

ایمنی کارخانه کشتی سازی

کارخانه کشتی سازی (shipyard)  مکانی است که کشتی ها در آن کشتی ها و شناورهای دریایی ساخته و تعمیر می شود. کارخانه کشتی سازی باید از نظر مکانی کاملا ایمنی و در برابر آتش مقاوم باشد. کارخانه کشتی سازی به دلیل انجام عملیاتی مانند جوشکاری، سنگ زنی و برش فلز با مشعل زمینه ایجاد آتش سوزی را به وجود می آورد. در کارخانه کشتی سازی برای ساخت و تعمیر کشتی ها، مونتاژ و جوشکاری قطعات، براکت و قالب سازی بخش های مختلف کشتی از مواد اشتعال پذیر از جمله سوخت های قابل احتراق، محموله های سازه های چوبی و مصالح ساختمانی استفاده می شود. بنابراین رعایت اساسی اصول ایمنی و بهداشت هم برای کارکنان و هم برای کارفرمایان در محیط کارخانه و عرشه کشتی الزامی است.

جوشکاری

 

طی فرایند عملیات جوشکاری در کارخانه کشتی سازی یا روی عرشه کشتی امکان دارد مایع هیدرولیک در اثر نشتی یا پارگی شلنگ، واشر یا اتصالات لوله خارج شده و در اثر وجود منبع گرما (جوشکاری) مشتعل شده و منجر به آتش سوزی سریع می شود. پمپ های سری NP10 و N25  و P11 و  P81 اشپک برای اطفاء حریق و خاموش کردن آتش مورد استفاده قرار می گیرد.

جوشکاری

 

همچنین برای مهار آتش و جلوگیری از توسعه آن می توان از سیستم های خاموش کننده آب و سیلندر های دی اکسید کرین (CO2) استفاده کرد. یکی از کپسول های خاموش کننده آتش که در کشتی ها و شناور های آبی مورد استفاده قرار می گیرند، کپسول های دی اکسید کربن CO2 است که به وسیله پمپ های CO2 پر می شوند. پمپ های CO2  اشپک با فشار 100 تا 170 بار و دمای عملیاتی 40 – درجه سانتیگراد قابل سفارش می باشد.

شستشوی صنعتی کشتی

یکی دیگر از کاربرد پمپ اشپک در صنایع کشتی سازی، شستشوی صنعتی کشتی می باشد. شستشوی بدنه کشتی سبب افزایش عملکرد کشتی و کاهش مصرف سوخت آن می شود. تجمع رسوبات دریایی، گل و لای و موجودات آبزی قدرت، سرعت و عملکرد کشتی را کاهش می دهد. بنابراین شستشوی بدنهکشتی و پاکسازی آن تنها با واترجت ها و پمپ های فشارقوی مسیر است.

پمپ های سری P71، P75، P75 و P80 اشپک مناسب برای شستشویبدنه کشتی و حذف لایه های رنگ قدیمی می باشد. استفاده از واترجت های صنعتی اشپک به دلیل کیفیت و قطعات مقاوم علاوه بر صرفه جویی در مصرف آب سبب کاهش هزینه ها در بلند مدت خواهد بود.

شستشو صنعتی با پمپ فشار قوی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *