شماره تماس: ۸۸۸۳۴۰۸۰-۰۲۱

هواگیری پمپ آب

راه های افزایش فشار پمپ آب
افزایش فشار پمپ آب
سپتامبر 29, 2020
نصب پمپ
نصب پمپ
سپتامبر 29, 2020

هواگیری پمپ آب به چه صورت است؟

در سیستم های افزایش فشار، وجود هوای متخلخل با سیال تحت فشار باعث بروز اشکالاتی در عملکرد صحیح سیستم خواهد بود؛ از این رو عمل هواگیری پمپ آب در سیستم های افزایش فشار(پمپاژ) اهمیت فراوانی دارد.

یکی از عمده ترین دلایل هواگیری پمپ ها، عدم پمپاژ مناسب سیال است. به عبارت دیگر وجود هوا در سیستم عمل مکش پمپ را مختل می کند که در نتیجه پمپ نمی تواند سیال را به درستی به جریان بیاندازد.

 

با توجه به گسترده شدن کاربری پمپ های آب در آپارتمان ها، تمرکز اصلی این مقاله بر روی پمپ های آب خواهد بود. زمانی که مقدار هوای موجود در شبکه آبرسانی و سیستم پمپ از مقدار مجاز تجاوز نماید، پمپ آّب می بایست هواگیری شود. وقتی که هوا به قسمت مکش پمپ می رسد، خلاء ایجاد می شود که اجازه مکش صحیح آب را به پمپ نمی دهد، همین امر سبب هوا گرفتن پمپ می شود.

علل مختلفی سبب هوا گرفتن پمپ آب می شود. در بعضی موارد به دلیل عدم توجه به جریان لوله ها هنگام نصب پمپ، سیستم مداماً دچار هوا گرفتگی می شود. تعمیرات خطوط لوله ساختمان نیز تأثیر مستقیم بر هوا گرفتن لوله ها و پمپ آب می گذارد.

هواگیری پمپ آب

عوامل موثر بر هوا گرفتن پمپ آب

– وجود هرگونه شکستگی یا تَرَک برداشتگی لوله یا پمپ آب که موجب مکش هوا به داخل سیستم شود.

– تنظیم نبودن ارتفاع پمپ نسبت به منبع ذخیره و نامناسب بودن اتصالات لوله ها

– خالی شدن آب منبع ذخیره

– خرابی واشرها، اورینگ ها و پکینگ های پمپ

– یخ زدگی پمپ

بر روی پمپ های آب پیچ هایی به عنوان پیچ هواگیری تعبیه شده که به راحتی می توان توسط آنها پمپ را هواگیری نمود. در این قسمت به عیوبی از پمپ ها اشاره می کنیم که در صورت بروز آنها می بایست هواگیری انجام شود.

– یکسره کار کردن پمپ و قطع نشدن آن

– کار کردن پمپ در صورت بسته بودن شیرها

– کارکردن پمپ همراه با سر و صدا، لرزش و داغ شدن بیش از حد آن

عملیات هواگیری می بایست توسط یک تکنسین فنی صورت پذیرد.

عملیات هواگیری

5/5 - (1 امتیاز)