مقالات

نصب پمپ

نصب پمپ

نصب پمپ چگونه است؟

با توجه به نیاز اکثر مشتریان و کاربران به نصب و راه اندازی پمپ، بر آن شدیم تا مقاله ای مختصر درباره چگونگی نصب پمپ تهیه کنیم.

همانطور که می دانید پمپ ها انواع مختلفی دارد که قبلاً در مقاله ای ( انواع پمپ) درباره آنها توضیح داده ایم. در این مقاله به نصب پمپ هایی با کاربری صنعتی از جمله پمپ کارواش، شستشوی فاضلاب و … می پردازیم.

پمپ های مورد بحث ما از دسته پمپ های پیستونی (پلانجری) می باشند که با کیفیت ترین آنها در بازار ایران پمپ های اشپک (SPECK) آلمان می باشد. هر کدام از پمپ ها بسته به کاربری مشتری در آبدهی و فشار کاری متفاوتی عرضه می گردند که با مشخص شدن این پارامترها می توان به توان مورد نیاز برای راه اندازی پمپ پی برد که از روی این مشخصه نسبت به تهیه الکتروموتور مورد نیاز پمپ اقدام می گردد.

عملیات آماده سازی این پمپ ها امری تخصصی است که باید توسط فرد مجرب انجام شود، زیرا کوچکترین اشتباه در آماده سازی پمپ و الکتروموتور باعث خرابی های متعدد از جمله پایین آوردن راندمان پمپ، وارد آوردن صدمه به اجزا و قطعات پمپ (شفت، میل لنگ، سیل ها و پکینگ ها)می گردد. به عمل آماده سازی و متصل کردن پمپ و الکتروموتور، کوپله کردن (Couple) می گویند، این کار توسط تکنسین فنی ماهر توسط کوپلینگ مناسب صورت می پذیرد بطوریکه پمپ و الکتروموتور نسبت به هم موازی و هم تراز باشند. کوپله کردن پمپ ها نیز به دو شیوه کوپله مستقیم و غیر مستقیم می باشد که بنا بر الزامات فنی و توصیه های کارشناسی کارخانه سازنده برای مدل های خاصی از پمپ ها توسط پولی و تسمه (Belt and Pulley) صورت می پذیرد.

کوپله کردن پمپ و الکتروموتور معمولاً بر روی یک شاسی از جنس فولاد انجام می گیرد که این شاسی توسط افرادی مجرب بر مبنای اندازه پمپ و الکتروموتور طراحی و ساخته می شود. شاسی ها در انواع مختلف از جمله شاسی ساده، چرخدار و … متناسب با کاربری مشتری قابل طراحی و ساخت هستند.

پس از بسته شدن پمپ و الکتروموتور کوپله شده بر روی شاسی نوبت به نصب شیر فشار شکن بر روی پمپ می باشد. تصویر روبرو نمونه ای از الکتروپمپ کوپله و شاسی شده می باشد.

نصب پمپ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *