مقالات

درباره اشپک

درباره اشپک

شرکت اشپک (اسپک) آلمان از سال 1909 فعالیت خود را آغاز کرده و جزء اولین طراحان و تولید کنندگان پمپ های فشارقوی پلانجری مجهز به پیستون های سرامیکی بوده اند و تا به امروز در زمینه تولید انواع پمپ های جابجایی مثبت و دینامیکی فعالیت گسترده ای دارند. این مجموعه دارای 4 زیر مجموعه اصلی می باشد که هر زیر مجموعه به صورت تخصصی در یک زمینه خاص فعالیت دارند از آنجایی که در فرهنگ غرب به خصوص کشورهایی مانند آلمان تاکید ویژه ای روی تخصصی شدن کارها وجود دارد (به دلیل بهره وری و راندمان بالاتر ) این مجموعه نیز برای تمرکز بالاتر و تولید محصولات تخصصی¬تر اقدام به ایجاد چند مجموعه جدا از هم کرده است که هر کدام تولیدات جداگانه ای دارند.

 

 

 • شرکت Speck Kolben Pumpen Fabrik – تولید پمپ های تک پیستونی پلانجری و تامین آب داغ واقع در شهر مونیخ آلمان
 • شرکت Speck Triplex Pumpen – پمپ های پیستونی پلانجری دارای سه پیستون واقع در شهر بیلفلد آلمان
 • شرکت Speck.Pumps – تولید پمپ های استخری و سیرکولاتور واقع در شهر نورنبرگ آلمان
 • شرکت Speck Pumpen – تولید پمپ های سانتریفیوژ، روغنی، آب داغ 300 درجه و پمپ های وکیوم واقع در شهر روت آلمان

آشنایی بیشتر با برند اشپک

این مجموعه با بیش از 57 نمایندگی در سراسر دنیا یکی از پرچم داران در زمینه تولیدات انواع پمپ ها از جمله پمپ فشار قوی هستند. تنوع محصولات اشپک باعث شده که در صنایع بسیار کاربرد داشته باشند. در دنیای تجارت امروز برای حفظ بازار ، امکان رقابت و افزایش سهم فروش باید دائماً در تلاش باشند تا کیفیت و تکنولوژی را ارتقا دهند. از این رو این مجموعه با به کارگیری دانش فنی بسیار به روز و مهندسین با تجربه و خبره توانسته علاوه بر طراحی مناسب، کیفیت بسیار بالایی را برای تولیدات خود فراهم کنند.

تمامی مراحل تولید و محصولات بر طبق استاندارد های انجمن مهندسین آلمان (VDI) انجام می شود که بالاترین سطح اعتبار سنجی در این کشور می باشد. برای نمونه ماشین آلات تولید قطعات تشکیل دهنده پمپ ها، از بهترین برندها با دقت کار بسیار بالایی هستند که باعث کیفیت بسیار زیاد قطعات در نهایت تولید می شود که در مقایسه با تولیدات دیگر کشورها کم نظیر و بی بدیل هستند.

یکی دیگر از جذابیت ها در فرایند تولید پمپ های اشپک، تولید این محصول در خاک کشور آلمان است. بدلیل حساسیت بالای مدیران در حفظ کیفیت و دانش فنی محصولاتشان، تمامی مراحل ساخت در داخل کارخانه های اشپک توسط مهندسان و تکنسین های آلمانی دوره دیده انجام می شود.

چرا پمپ اشپک؟

قطعاً مهمترین عامل در انتخاب یک پمپ آلمانی در مقایسه با همتای اروپایی(ایتالیایی) یا چینی کیفیت فوق العاده آن می باشد. از دیگر مزیت ها می توان به راندمان عالی و واقعی، دوام بالای قطعات، طول عمر زیاد پمپ، طراحی مهندسی و مناسب سیستم و مصرف بهینه انرژی اشاره کرد.
شاید یکی از عوامل بازدارنده در بازار ایران قیمت این کالا در مقایسه با کالاهای مشابه ساخت دیگر کشورها باشد. که در مقابل امتیازها و مزیت هایی که برای مصرف کننده ایجاد می کند، عامل قیمت همانند قطره ای در دریا می باشد.

چرا عامل قیمت برای پمپ اشپک همانند قطره ای در دریای امکانات می باشد؟

متاسفانه عدم آگاهی از مزایا و نگاه کوتاه مدت از اصلی ترین اهرم ها در عدم انتخاب این قبیل محصولات می باشد. برای رفع عدم آگاهی می توان با تبلیغات گسترده، اطلاع رسانی و گفتگو با مشتری تا حد قابل توجه ای این کمبود را جبران نمود اما دیدگاه کوتاه مدتی ریشه در فرهنگ و ساختار جامعه دارد که لازمه آن صبر و تلاش در راستای اهداف می باشد.

مزایای استفاده از پمپ اشپک

از مزایای استفاده از پمپ های اشپک می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • راندمان بالا و واقعی

درمیان پمپ های موجود در بازار ایران بین فشار و آبدهی واقعی و اسمی روی پلاک پمپ تفاوت وجود دارد. اما پمپ های اشپک توان اسمی و واقعی یکسانی دارد به این صورت که پمپ های اشپک هنگام کار در سیستم بالاترین راندمان ممکن را فراهم می کنند که منجر به تولید بهینه و مطلوب، و همچنین باعث کاهش هدر رفت ماده اولیه می شود. تولید با حداکثر ظرفیت یکی از اهداف مهم خریدار می باشد که باعث برگشت سرمایه سریع تری می شود و هدر رفت ماده اولیه به حداقل می رسد.

 • دوام بالای قطعات و طول عمر زیاد پمپ

تمامی مواد اولیه مصرفی در تولید قطعات داخل و خارج پمپ و بدنه پمپ از عالی ترین مواد اولیه می باشد. در صورتی که بسیاری از تولیدات مشابه از مواد درجه 2 یا حتی در مواردی از مواد بازیافتی استفاده می شود. همچنین ظرافت و حساسیت بالای قطعات داخلی پمپ باعث کارکرد روان و بدون اصطکاک می شود که طول عمر پمپ به مراتب افزایش می یابد. تمامی ماشین آلات موجود در کارخانه با بالاترین دقت و کیفیت ممکن قطعات و لوازم پمپ را تولید می کنند؛ مانند ماشین CNC تراش و … .

 • طراحی مهندسی و مناسب با فرآیند

مجموعه اشپک تاکید ویژه ای روی تولید تخصصی مناسب فرایند و متناسب با سیال دارد. این ویژگی باعث بهره وری هرچه بهتر پمپ در سیستم و در نهایت خروجی با کیفیت می شود. متاسفانه در بازار ایران توجه بسیار کمی به مقوله کار تخصصی دارند و از هر پمپی که فشار مورد نیازشان را تامین کند برای کارشان استفاده خواهند کرد. به عنوان مثال با پمپ کارواشی، کپسول های CO2 را پر می کنند که علاوه بر مخاطرات ایمنی، کیفیت کار بسیار پایین و غیر استاندارد می شود در صورتی که اشپک، پمپ مخصوص CO2 با طراحی مناسب دارد.

با این امر علاوه بر ایمن کردن فضای کار و جلوگیری از هدر رفتن گاز باعث استاندارد شدن فرایند و خروجی بهتر می شود. نوع سیال یکی از پارامترهای مهم برای تولید پمپ، جنس سر سیلندر و قطعات داخلی آن می باشد. سیال می تواند خورنده یا سمی، اشتعال پذیر، ناخالص با چگالی خاص و … باشد که شرکت اشپک طراحی مهندسی متناسب با صنعت در صنایع گوناگون را دارد.

برای انواع سیال ها با درجه حرارت متفاوت، میزان ناخالصی و چگالی متفاوت طراحی های گوناگونی دارد. مزیت این طراحی مهندسی که مناسب سیستم کاری باشد:

 1. ایمنی بالا؛ گاهی استاندارد های ایمنی بسیار پر اهمیت است که نادیده گرفتن آن خسارت های جبران ناپذیری وارد می کند.
 2. جلوگیری از خسارت های ناشی از خرابی پمپ در سیستم و هزینه های سرسام آور آن است.
 • مصرف بهینه انرژی

مصرف بهینه انرژی به دلیل قیمت پایین انرژی در ایران در شرایط فعلی فاکتوری برای خرید کالا نمی باشد اما در آینده بسیار نزدیک یکی از اصلی ترین فاکتورها در کنار کیفیت قرار خواهد گرفت و جزء دغدغه های مصرف کننده ها خواهد شد. تولیدات اشپک به دلیل راندمان بالای کاری به بهینه ترین حالت از انرژی استفاده می کند.

 • عدم خرابی

در صورتی که سرویس نگهداری پمپ های اشپک طبق زمان بندی و دوره مشخص شده انجام شود و از لوازم یدکی اصلی شرکت استفاده شود قطعاً این پمپ بدون مشکل و سالیان متمادی قابل استفاده خواهد بود و هیچ وقفه و خرابی برای سیستم ایجاد نخواهد کرد. این موضوع در صنایع مهم و بزرگ مانند نفت و گاز یا کارخانجات تولیدی که توقف تولید باعث تحمیل هزینه های بسیار بالایی به مجموعه می شود اهمیت بسزایی دارد.
نمونه هایی بودند که از لوازم یدکی متفرقه استفاده کردند که باعث خرابی و آسیب دیدن قطعات اصلی پمپ مانند سر سیلندر، میل شاتون و … شده که تعویض آنها هزینه به مراتب بالاتری داشته باشد.

با در نظر گرفتن تمامی موارد ذکر شده، استفاده و به کارگیری پمپ های با کیفیت شرکت اشپک، نگرانی و ترس از خسارت های احتمالی به مجموعه اعم از مالی و جانی را به حداقل می رساند و در مقابل با توجه به مزایایی ماننده بهره وری بالا که ایجاد می کند احساس رضایت و آسایش را به مجموعه پرسنل و مدیریت منتقل می کند که منجر به لذت بردن از کسب و کار می شود.

کاربرد پمپ اشپک در صنایع

کاربرد های پمپ فشار قوی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *