مقالات

مشکلات سیستم لوله که بر پمپ تاثیر می‌گذارند!

در اغلب موارد مشکلاتی که برای پمپ ها رخ می دهد در اثر بروز مشکلاتی در سیستم لوله ها و مشکلات مکش می باشد. به نقل از valin.com در کمتر موردی خرابی پمپ بر اثر تخلیه مایعات بوده است و در بیشتر موارد، شاهد تخریب پمپ‌ها بر اثر مشکلاتی نظیر مکش ناصحیح مایعات از سمت لوله به پمپ بوده‌ایم.

در این مقاله سعی داریم تا شما را با مشکلات تاثیر گذار بر پمپ آشنا کنیم و راه هایی برای جلوگیری از آن ها و روش صحیح نصب پمپ را معرفی کنیم.

آیا فقط مشکلات سیستم لوله بر پمپ تاثیر می‌گذارد؟

نه تنها مشکلاتی در سیستم لوله می تواند منجر به بروز خرابی در پمپ شود، بلکه بسته بودن در تخلیه سیستم لوله نیز می‌تواند ایرادات زیر را برای پمپ بوجود آورد:

 • داغ شدن بیش از اندازه پمپ
 • آسیب رسیدن به بوش ها در پمپ
 • آسیب رسیدن به آب بندی‎های پمپ
 • آسیب رسیدن به محفظه و مخزن مایعات

پمپ عنصر حیاتی و اساسی در سیستم لوله کشی آب ساختمان ها

در ساختمان ها و بناهای مرتفع برای رساندن آب به طبقات بالاتر از پمپ های فشار قوی استفاده می‌شود که علاوه بر سیستم آبرسانی در صنایع ساخت و ساز در صنایع دیگری نیز کاربرد دارند که عبارتند از:

 • کارواش و شستشوی اتوماتیک ماشین
 • صنایع آب و فاضلاب
 • صنایع نفت و گاز

چرا در سیستم لوله کشی از پمپ استفاده می‌شود؟

از پمپ های فشار قوی در سیستم لوله برای افزایش قدرت پرتاب آب به سمت بالا و افزایش فشار آن در طبقات بالاتری از یک ساختمان استفاده می‌کنیم و در صورت بروز هرگونه مشکل و اختلالی در سیستم لوله ها ممکن است پمپ آسیب ببیند و عملکردش مختل شود.

عوامل تاثیر گذار در بروز مشکل در سیستم لوله کشی

علاوه بر انتخاب صحیح لوله‌ها در یک عملکرد صحیح سیستم موثر هستند، خواص مایع عبوری از لوله نیز بر سلامت سیستم لوله و پمپ تاثیر بسزایی خواهند گذاشت. اما مواردی که ممکن است در طولانی مدت سلامت سیستم لوله و پمپ‌ها را به خطر بیندازد عبارتند از:

 • مواد و مایعات عبوری از لوله
 • سن و قدمت لوله های به کار رفته
 • برنامه زمانبندی عبور مواد از لوله های مختلف

علل وعوامل دیگری نیز وجود دارند که می توانند موجب بروز مشکل در سیستم لوله و عملکرد پمپ شوند که در ادامه به آن ها بیشتر خواهیم پرداخت.

انبساط و انقباض سیستم لوله ها

اگر لوله کشی ساختمان شما در جایی قرار دارد که دائما در معرض تغییرات دمایی آب و هوا قرار دارند، ممکن است با انقباض و انبساط های مکرر سبب بروز مشکلات در سیستم و پمپ شوند. حتی تغییرات دمایی چرخه کاری و گردش مایعات در لوله‌ها می‎تواند انبساط و انقباض لوله‌ها را به دنبال داشته باشد.

اگر که انبساط و انقباض لوله ها در طول عملیات تغییرات دمایی به درستی تخلیه نشود یا به اصطلاح به درستی لنگر نیندازند، نیروهایی که در اثر انبساط و انقباض های متناوب ایجاد می‌شوند به فلنچ پمپ منتقل شده و به آن آسیب می‌رساند.

مکش پمپ و تاثیر آن در بروز اختلال در سیستم لوله کشی

همانطور که پیشتر اشاره کردیم بیشتر خرابی هایی که در سیستم لوله و پمپ‌ها شاهد هستیم در اثر مکش ناصحیح پمپ اتفاق می‌افتند. یکی از احتمالاتی که می‌توان به خرابی پمپ‌ها تعمیم داد، عدم طراحی صحیح سیستم‌های جانبی برای مکش می‌باشد. مایعات استحکام کششی کافی برای ورود به سمت پروانه مکنده را ندارند و به تنهایی و بدون وجود هیچ فشار و قدرتی نمی‌توانند به سمت پروانه در پمپ حرکت کنند. پس وظیفه پروانه پمپ در یک سیستم لوله کشی هدایت آب راکد در جهت ورود آب به پمپ می‌باشد.

با این تفاصیر اگر که مکش به درستی کار نکند آب در لوله های می ماند و سیستم آبرسانی را با مشکل مواجه میکند.

وجود اتصالات زانویی در ورودی مکنده در پمپ

یکی دیگر از عوامل موثر بر بروز اختلال در عملکرد پمپ‌ها وجود زانویی در ورودی مکنده است. قرار گرفتن زانویی در ورودی مکنده پمپ می تواند جریان ناهمواری‌های مایعات موجود در لوله را به سمت چشمی پروانه بفرستد و تلاطم و حباب هوا را وارد آن کند، که در نهایت می تواند آسیب و لرزش را در پروانه ایجاد کند.

ورود هوا یا بخار به مکنده در پمپ

اگر در سیستم لوله مشکلی وجود داشته باشد که اجازه ورود هوا را در کنار مایعات به ورودی مکنده در پمپ بدهد، می تواند عملکرد پمپ را با مشکل مواجه کند. در کارکرد مکنده پمپ همیشه خلائی جزئی از هوا وارد خط مکش می شود که در برخی موارد ممکن است. اگر در یک پمپ خط برگشت یا خط تغذیه مایع مکش شده بالاتر از سطح مایع مخزن باشد، میزان هوادهی به سیال افزایش یافته که مشکلات بزرگی را در پمپ بوجود می آورد.

راه حل رفع مشکل سیستم لوله ها که بر پمپ اثر می گذارد، جا به جایی خط برگشت مایعات و یا گیج کردن مخزن است.

رعایت چه نکاتی در سیستم لوله کشی می تواند سلامت پمپ را تامین کند؟

رخ دادن مشکلات سیستم لوله که بر پمپ تاثیر می گذارد، پیشینه در نحوه نصب و راه اندازی و همچنین عملکرد صحیح پمپ دارد. در واقع می توان گفت که پمپ به طور اجتناب ناپذیری در مشکلاتی که در سیستم لوله کشی رخ می دهد مقصر است، اما در 98 درصد موارد این طور نبوده و مشکلات فنی پیش آمده تقصیر پمپ نمی باشد. برای داشتن یک سیستم لوله کارآمد و پمپی که به نحو احسنت نیازهای شما را رفع کند، نیاز به طراحی یک نقشه لوله کشی درست و مهندسی شده داریم و سپس باید به دنبال پمپ مناسب برای سیستم لوله کشی در بنای خود باشیم.

در غیر اینصورت ممکن است هر اتفاق غیر منتظره ای سبب تخریب سیستم لوله کشی شود و مووجب اخلال در عملکرد پمپ گردد.

کلام آخر…

به طور کلی بروز مشکلاتی نظیر موارد زیر تاثیر بسزایی در بروز مشکلات در سیستم لوله و در نهایت تخریب عمکلرد صحیح پمپ دارند:

 • وجود زانویی در سیستم لوله کشی و در ورودی مکنده پمپ
 • ورود هوا به مکنده در اثر نشتی در سیستم لوله‌ها
 • مکش نادرست مایعات در سیستم لوله کشی
 • انبساط و انقباض لوله‌ها

برای جلوگیری از بروز مشکلات سیستم لوله که بر پمپ‌ها تاثیر می گذارد استفاده از پمپ‌های فشار قوی و تامین یک سیستم لوله کشی صحیح و کار آمد، می توان از خطرات احتمالی و خرابی پمپ و سیستم لوله کشی جلوگیری کرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *