مقالات

افزایش فشار پمپ آب

راه های افزایش فشار پمپ آب

امروزه با افزایش جمعیت و بلندتر شدن ارتفاع ساختمان های مسکونی، تامین فشار آب تبدیل به یکی از دغدغه های اصلی ساکنین آپارتمان ها شده است. از جمله مواردی که در بحث تامین فشار مناسب با آن مواجه هستیم، نوسان فشار یا بروز اشکال در مکانیزم عملکرد پمپ می­باشد.

جهت تامین فشار مناسب برای آبرسانی به طبقات بالایی از انواع مختلف پمپ استفاده می گردد که از جمله پر استفاده ترین آنها می توان به پمپ های سانتریفیوژ (گریز از مرکز) اشاره کرد.

پمپ های سانتریفیوژ

 

بوستر پمپ چیست؟

دستگاهی است که وظیفه افزایش فشار آب در سیستم های ساختمانی را دارد. کلمه بوستر (Booster) به معنی تقویت کردن است که گویای کاربری این دستگاه می باشد. در‌ این دستگاه‌ ها دو و یا چند پمپ به صورت موازی به هم متصل شده‌اند تا فشار مورد نیاز و ارتفاع بالابری آب را با حداقل میزان انرژی، و حداکثر بهره‌ وری، تأمین کنند.

از جمله تجهیزاتی که در یک سیستم آبرسانی ساختمانی بکار می رود می توان به موارد زیر اشاره داشت:

منبع ذخیره

همانگونه که از نام آن بر می آید به منظور ذخیره سازی مقداری آب بکار می رود که در زمان اضطراری مخصوصاً مواقع قطع آب مورد استفاده قرار می گیرد. از دیگر کاربردهای منابع ذخیره، یکسان سازی فشار آب ورودی به پمپ آب است که سبب افزایش راندمان پمپ می شود. منبع ذخیره در انواع پلاستیکی، فلزی و ….  که معروف ترین آنها منابع پلی اتیلن هستند تولید می شود.

منبع آب

 

پمپ آب

اصلی ترین جزء سیستم آبرسانی ساختمان پمپ است که وظیفه انتقال آب به سیستم لوله کشی ساختمان را دارد. قسمت محرک این سیستم یک موتور الکتریکی است که پروانه پمپ را به گردش در می آورد، از این رو پمپ عمل افزایش فشار و گردش سریعتر آب در سیستم لوله کشی ساختمان را رقم می زند.

پمپ آب

 

کلید اتوماتیک

کلید اتوماتیک با افزایش فشار آب توسط پمپ و کاهش فشار با مصرف داخلی عمل کرده و جریان برق متصل به پمپ آب را قطع و وصل می کند.این کلید ها قابلیت تنظیم دستی دارد که پارامترهای مختلفی در انتخاب آنها موثرند.

 

پنج راهی

یک قطعه فلزی است که با نصب آن روی پمپ آب امکان نصب منبع فشار، کلید اتوماتیک و مانومتر (فشارسنج) را فراهم می کند. وزن و ضخامت مناسب از ویژگی های یک پنج راهی مرغوب است.

پنج راهی

 

منبع تحت فشار (منبع دیافراگمی)

جنس این منبع ورق نازک فولادی است که با استفاده از یک تیوپ لاستیکی مرغوب که از یک طرف فشار آب ساختمان و از طرف دیگر فشار باد تزریق شده به منبع را تحمل می کند تشکیل شده که وظیفه نگهداری مقداری فشار داخل خود را دارد که با کوچکترین مصرف و نیاز به آب، پمپ شروع به کار نکند.

 

مانومتر (فشار سنج یا گیج فشار)

نشانگر مقدار فشار آب داخل سیستم لوله کشی آب است.

مونومتر

 

ست کنترل

قطعه ایست که وظایف کلید اتومات، پنج راهی، منبع دیافراگمی و درجه پمپ آب را یک جا ایفا می کند.در طرحها،مدل ها و ظرفیت های مختلف تولید و عرضه می شود و حتما باید متناسب با ظرفیت مورد نیاز ساختمان انتخاب شود. یکی از عمده دلایلی که پمپ ها بصورت متوالی خاموش و روشن می شوند تنطیم نبودن کلید دیجیتالی یا ست کنترل و یا کلید تنظیم فشار پمپ می باشد.

 

کلید تنظیم فشار  پمپ آب که معروف به ست کنترل و یا کلید اتومات است اغلب در پمپ های نسل نو دیده می شود که این قابلیت را به کاربر می دهد تا در هر زمان و بسته به نوع نیاز خود بتواند فشار پمپ را کم و زیاد کند. ست کنترل فشار آب برای جلوگیری از شدت جریان آب و همچنین عدم بروز نوسان های زیاد در جریان آب کاربرد دارد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *